piątek, 16 lutego 2018

TZW. PROKURATURA W INTERESIE RZĄDZĄCEGO W POWIECIE PSL (2)

17 lutego 2017 roku drogą korespondencji elektronicznej został przesłany do starostwa powiatowego we Włodawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej: "czy na terenie powiatu włodawskiego monitorowana jest sytuacja zapylenia powietrza (smog)? I gdzie zlokalizowane są ośrodki monitoringu?" (http://wlodawskie-kurioza.blogspot.com/2017/04/czy-na-terenie-powiatu-wodawskiego.html).
19 kwietnia 2017 roku Franciszek Panasiuk (PSL), kierownik wydziału środowiska i rolnictwa w starostwie powiatowym w rozmowie z podkomisarzem policji Tomaszem Pawlikiem twierdził jakoby odpowiedział na wniosek z 17 lutego 2017 roku. Franciszek Panasiuk tłumaczył Tomaszowi Pawlikowi, iż udzielił odpowiedzi pomimo, że zapytanie nie spełniało wymogów formalnych, to znaczy nie było w formie papierowej z podpisem lub w postaci elektronicznej z podpisem elektronicznym. Tomasz Pawlik z rozmowy sporządził tzw. notatkę urzędową.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził (sygn. akt II SAB/Lu 10/12), że zobowiązany do udzielenia informacji publicznej nie ma prawa żądać, aby wniosek przesłany w formie elektronicznej był autoryzowany bezpiecznym podpisem elektronicznym. Z ustawy o dostępie do informacji publicznej wynika, że wniosek o udzielenie takiej informacji może przybrać każdą formę, a osoba jej żądająca nie musi nawet w pełni być zidentyfikowana.
Tzw. ppr Mariusz Snopek z miejscowej tzw. prokuratury w postanowieniu (sygn. akt PR Ds. 261.2017) z 20 kwietnia 2017 roku uzasadnia: „oceny jakości powietrza zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska dokonuje wojewódzki inspektor ochrony środowiska”, „wyniki ocen jakości powietrza są udostępnione na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie http://www.wios.lublin.pl”, „pomiary zapylenia powietrza mogą być wykonywane w ramach zadań własnych związanych np. z realizacją prowadzonych projektów przez jednostki szczebla gminnego ”, „informacje na ten temat nie znajdują się jednak w zasobach Starostwa Powiatowego we Włodawie”, „odpowiedź ze Starostwa Powiatowego we Włodawie została wysłana […] z adresu srodowisko@powiat.wlodawa.pl”.
W swojej tzw. notatce z 19 kwietnia 2017 roku o asekuracyjnej postawie partyjnego kierownika Franciszka Panasiuka podkomisarz Tomasz Pawlik zapisał: „będąc upoważnionym przez Starostę [PSL], w zakresie posiadanych kompetencji oraz wiedzy udzielił odpowiedzi [wnioskującemu] wysyłając wiadomość z adresu e-mail srodowisko@powiat.wlodawa.pl”, „nadmienił również, że [wnioskującemu o informację publiczną] mogło się wydawać, że nie otrzymał odpowiedzi gdyż została ona udzielona z innego adresu e-mail niż ten na który wysłał zapytanie”. Każdy, kto korzysta z poczty elektronicznej przyzna, że jest to prawdziwie kuriozalne tłumaczenie się...
Informacja publiczna, tak zgodnie „procedowana” przez Franciszka Panasiuka i Mariusza Snopka do dnia dzisiejszego do wnioskującego nie dotarła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz